Odzyskiwanie danych - Informacja - (42) 233-83-00

Dlaczego Ransomware dziś jest tak powszechny?

Istnieje pięć czynników, które przyczyniły się do rozprzestrzeniania się oprogramowania ransomware. Hackowanie komputerów oczywiście trwało tak długo, jak długo istniały komputery. Ale dopiero gdy te pięć czynników zebrało się razem, wszystkie spowodowały, że w ciągu ostatnich kilku lat ransomware naprawdę wystartowało.

1. Rozwój Internetu

Ransomware istnieje, ponieważ Internet stał się ogromny. Prawie wszyscy, z wyjątkiem może czyjejś 90-letniej babci pozostawia coraz większy ślad w Internecie. To dało doświadczonym komputerwcom na całym świecie jeszcze więcej punktów dostępu do atakowania osób i firm. Przez ponad dekadę oszuści w krajach trzeciego świata robili karierę w oszukiwaniu ludzi na całym świecie. We wczesnych latach Internetu światowa sieć pozwalała tym oszustom docierać do jeszcze większej liczby ofiar. Teraz, gdy sieć jest tak ogromna, szyfrowanie plików użytkownika dla okupu stało się o wiele bardziej opłacalne niż wymyślanie szlochającej historii o nigeryjskim księciu.

2. Wzrost wartości bitcoinów

Twórcy Bitcoin i jego pierwsi użytkownicy przewidzieli Bitcoin jako formę całkowicie cyfrowej waluty. Bitcoin nie jest wspierany złotem ani żadną inną cenną substancją. Nie jest też popierany przez pełną wiarę i kredyt jakiegokolwiek rządu. Wartość Bitcoina jest bardzo zmienna, ale ostatnio się ustabilizowała. Jego największą wartością jest to, że jest “kryptowalutą” zdecentralizowaną, niemożliwą do wykrycia (przy stosowaniu odpowiednich technik i dużej wiedzy) i niemożliwą do sfałszowania. Podczas gdy Bitcoin może być używany do legalnych transakcji, względna anonimowość zapewnia jego użytkownikom to, że ​​idealnie nadaje się do najbardziej udziwnionych transakcji na świecie. W porównaniu do powiedzmy – Western Union lub przelewów elektronicznych, nie ma sposobu na prześledzenie lokalizacji złoczyńcy.

3. Ulepszenia w 256-bitowym szyfrowaniu

W ciągu ostatnich kilku lat komputery zyskały bardzo dobre wyniki w zakresie szyfrowania danych. 256-bitowe szyfrowanie stało się tak łatwe, że prawie każdy dysk SSD, który można dziś kupić (lub jakikolwiek nowoczesny model iPhone’a), szyfruje się domyślnie – i nie zauważalnie dla uzytkownika. Zajmuje tylko kilka milisekund, aby zamienić typowy dokument Word w zaszyfrowane śmieci i kilka sekund, aby zaszyfrować wszystkie dokumenty Worda. Podczas gdy komputery poczyniły wielkie postępy w szybkim szyfrowaniu danych, nie zrobiły żadnego postępu w odszyfrowywaniu tych danych. Zgodnie z artykułem EETimes, 128-bitowe szyfrowanie AES wymagałoby do złamania superkomputera o miliard miliardów (lub kwintillion) lat. To jest o rząd wielkości dłuższy niż wiek wszechświata.

4. The Dark Web and Onion Browsers

Głęboka sieć to zaskakująco rozległa część Internetu, która nie jest indeksowana przez wyszukiwarki. Ciemna wstęga jest jej częścią. Dzięki sposobowi dostarczania szyfrowania przez Tor poprzez “routing cebulowy”, użytkownicy mogą surfować po Internecie, w tym ukrytej ciemnej sieci i wysyłać wiadomości błyskawiczne do rówieśników pod zasłoną anonimowości. Ze względu na poziom anonimowości w ciemnej sieci można znaleźć czarne rynki dla wszelkiego rodzaju nielegalnych towarów i usług. Doświadczeni programiści mogą sprzedawać swoje programy szyfrujące zainteresowanym stronom z zachowaniem pełnej anonimowości. Wzrost i rozprzestrzenianie się ciemnej sieci ułatwiło hakerom uzyskanie narzędzi do przeprowadzania masowych ataków ransomware.

5. Zysk motywacyjny

W końcu ransomware wystartowało. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wirus CryptoWall kosztował swoje ofiary ponad 18 milionów dolarów w ciągu jednego roku. Zgodnie z artykułem TechInsider z czerwca 2016 r. Poszczególni cyberprzestępcy mogą zarabiać ponad 7 500 USD miesięcznie na płatnościach okupowych. Jeśli jesteś hakerem w Rosji, gdzie średnia miesięczna pensja wynosi około 500 $, bycie pracującym dla szefa ransomware ma oczywiste zalety. Trudno jest obliczyć dokładne liczby, ile pieniędzy wpada do kieszeni hakerów ransomware. Dzieje się tak głównie dlatego, że wiele osób, które padły ofiarą tych ataków, jest z tego powodu zakłopotanych i wolałby zachować informację, że zapłacili okup, aby odzyskać swoje pliki. W każdym razie, złoczyńcy online-owi znaleźli oprogramowanie ransomware, aby zrobić świetny sposób na zarobienie dużych pieniędzy przy niewielkich nakładach inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.